Facebook

Wystawa Warmińskiej Pracowni Ikony

Zapraszamy na wystawę do Sanktuarium Maryjnego w Krośnie k/Ornety.

1 lipca 2018

12:00 Msza św. z udziałem Scholi Cantorum Warmiensis

13:00 Otwarcie wystawy

Wprowadzenie - gościnnie Igor Wieremiejuk

Obrzęd poświęcenia ikon ze śpiewem gregoriańskim i bizantyjskim Scholi Cantorum Warmiensis

Wystawa będzie czynna do 29 lipca

- w dni powszednie 9:00 - 18:30

- w soboty i niedziele 11:00 - 19:00

 

 

Serdecznie zapraszamy

Wernisaż wystawy ikon w Raszynie

Centrum Kultury Raszyn zaprasza na wernisaż wystawy IKON.

Wystawa ikon Grupy Agathos przedstawia ikony wykonane przez artystów w stylu bizantyjskim, nawiązujące do najwcześniejszych i najpiękniejszych ikon, powstałych w czasach sprzed podziału Kościoła na Wschodni i Zachodni. Podczas wernisażu odbędzie się pokaz, prezentujący proces powstawania ikony oraz prelekcja.

Po wernisażu zapraszamy do Sali Widowiskowej na Koncert Męskiego Zespołu Wokalnego KAIROS.

24 lutego (sobota) godz. 17:00
Galeria Q
Centrum Kultury Raszyn
Al. Krakowska 29A

WSTĘP WOLNY !

Wystawa będzie czynna do 4 marca w godzinach 9:00 - 17:00

Serdecznie zapraszamy.

 


 

Warsztaty w Świętej Lipce 2018

W tym roku poprowadzimy Pracownię Ikony w Świętej Lipce dwukrotnie. Pierwsza tegoroczna wiosenna edycja odbędzie się w dniach 28 kwietnia – 6 maja, druga zaś w dniach 30 czerwca - 8 lipca. Jeśli ktoś z naszych stałych uczestników chciałby popracować nad swoją ikoną pod naszym okiem, a może przyjechać tylko na sam tzw. długi weekend majowy, to będzie taka możliwość. Proszę wtedy o kontakt w celu ustalenia szczegółów. Oprócz zajęć warsztatowych planujemy wycieczki, a także konferencje kustosza Sanktuarium i miłośnika ikon, o. Aleksandra Jacyniaka SJ, który przybliży nam także historię świętolipskiej świątyni. Lipcowym warsztatom towarzyszyć będzie wystawa ikon Grupy Agathos – Ikona – okno ku wieczności, a majowym - prezentacja prac członków Grupy, Ewy Grześkiewicz i Małgorzaty Dżygadło-Niklaus.

Prowadzenie – Grupa Agathos w składzie:
Maj - Małgorzata Dżygadło-Niklaus, Ewa Grześkiewicz
Lipiec – Katarzyna Barszcz, Ewa Grześkiewicz

Zakres warsztatów
Zajęcia skierowane są do osób na różnych poziomach zaawansowania. Osoby piszące swoją pierwszą ikonę pochylą się nad wizerunkiem Oblicza Chrystusa. Osoby, które były już na prowadzonych przez nas warsztatach, jako drugą napiszą ikonę Anioła Pańskiego. Temat dla osób zaawansowanych ustalimy w późniejszym terminie.
Uczestnicy poznają geometrię wybranych ikon i na tej podstawie wykonają szkic. Następnie przeniosą go na zagruntowaną, szpongowaną, deskę lipową. Na niej napiszą (namalują) ikonę tradycyjną techniką tempery jajecznej. W czasie zajęć przewidziane są też prelekcje o ikonach. Na zakończenie warsztatów odbędzie się uroczysty obrzęd poświęcenia ikon.

Koszt uczestnictwa w warsztatach:  750 zł/os.

Cena zawiera wszystkie potrzebne materiały, w tym deskę i pędzle. Nie zawiera kosztów pobytowych.


Koszty pobytowe:

Osobom przyjezdnym proponujemy noclegi i wyżywienie w Domu Pielgrzyma w Świętej Lipce. Koszt jednego noclegu z wyżywieniem: 70 zł/os.

Zgłoszenia prosimy przysyłać na adres Ewy Grześkiewicz: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. określając, który wariant jest wybierany (okres, z zakwaterowaniem, czy bez):
- w terminie do 12 marca 2018 na warsztat majowy
- w terminie do 15 maja 2018 na warsztat lipcowy
 
 

Warunkiem rezerwacji miejsca jest wpłacenie w tym terminie wpłaty zaliczkowej na konto współorganizatora warsztatu:
Stowarzyszenie Węgajty:

nr 34 1020 3541 0000 5902 0088 9394
z dopiskiem: Warsztaty ikony (data) w Św. Lipce.


Kwota – 500 zł dla osób wybierających wariant z noclegiem,
Kwota - 300 zł dla osób wybierających wariant bez noclegu.
Proszę od razu nas poinformować jeśli ktoś będzie potrzebowal fakturę za opłatę warsztatową od Stowarzyszenia.

W razie rezygnacji po 31 marca i odpowiednio po 31 maja zaliczka nie jest zwracana (stanowi pokrycie kosztów organizacyjnych, w tym rezerwacji miejsc noclegowych i zakupu materiałów).
Prosimy chętnych, szczególnie osoby, które nie były jeszcze u nas na letniej pracowni ikony, o informacje o posiadanych umiejętnościach rękodzielniczych, zainteresowaniach lub przygotowaniu plastycznym i motywach wyboru warsztatów ikonowych. Informacji udziela Ewa Grześkiewicz pod numerem telefonu: 609 612 190.

Grupa Agathos powstała w 2003 r. Wywodzi się z Pracowni Św. Łukasza w Krakowie, która działa pod kierownictwem o. Zygfryda Kota SJ. Dalsze doskonalenie i wiedzę w dziedzinie ikonopisania członkowie Grupy zawdzięczają Studium Chrześcijańskiego Wschodu w Warszawie oraz kontaktom z prawosławnymi ośrodkami i szkołami pisania ikon w Polsce, Grecji i Rumunii. Grupę stanowią katolicy zafascynowani pięknem i duchową głębią ikony, sięgający do korzeni tradycji bizantyjskiej, przekonani o jej wartości tak dla Kościoła wschodniego jak i zachodniego. Od 2009 r. współpracuje ze Scholą Węgajty.
Ikony wykonane przez członków Grupy Agathos znajdują się w domach prywatnych, a także w kościołach, m.in. w Kaplicy Adoracji Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy, Kaplicy Oblicza Pańskiego w kościele w Nowym Kawkowie, w klasztorze Zwiastowania oo. Benedyktynów w Biskupowie.
Prace członków grupy można było oglądać między innymi:
- w Sanktuarium Matki Bożej w Świętej Lipce (2015, 2016);
- na Festiwalu Sztuki Sakralnej im. Andrieja Tarkowskiego w Pontigny, Francja (2014);
- w Fabryce Sztuk w Tczewie - „Światłość pędzlem pisana” (2014);
- na Nocy Muzeów w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy (2012 - 2014);
- w Galerii Synagoga w Barczewie -„Pędzlem rozpisane” (2012);
- na Międzynarodowej wystawie „Ikona Dziś” w Warszawie ( 2008).


Schola Węgajty powstała w 1994 r. i działa w ramach Stowarzyszenia Węgajty koło Olsztyna. Zespół tworzą śpiewacy, aktorzy, muzycy, plastycy, teatrolodzy i muzykolodzy pochodzący z 6 krajów europejskich. Schola zajmuje się rekonstrukcją średniowiecznych dramatów liturgicznych, prezentacjami muzyczno-teatralnymi, badaniami nad tradycjami śpiewu liturgicznego i sakralnego, antropologią kultury oraz edukacją i animacją teatralną, muzyczną i plastyczną. Od 22 lat opracowuje i wykonuje najstarsze europejskie zabytki muzyczno-dramatyczne (rękopisy polskie, francuskie, włoskie, niemieckie). Ma w swoim dorobku i repertuarze 7 łacińskich średniowiecznych dramatów liturgicznych (stanowiących kanon tego gatunku), które były prezentowane w wielu krajach Europy. Poprzez połączenie twórczych sił i doświadczeń aktorów, śpiewaków, instrumentalistów, teatrologów, plastyków, liturgistów, zespół wypracował unikalny i rozpoznawalny idiom wykonawczy i stylistyczny, oparty na archaicznych i tradycyjnych technikach warsztatu muzyczno-teatralnego. Więcej informacji na stronach: www.agathos.art.pl., www.wegajty.pl

Święta Lipka - to sławne Sanktuarium Maryjne. Leży na północnym krańcu Polski, w odległości około 70 kilometrów na północny-wschód od Olsztyna i 6 kilometrów na wschód od Reszla. Początki sanktuarium sięgają XIV w. i znamy je tylko z opowiadań ludowych przekazywanych ustnie przez kilka wieków. Najwięcej informacji mamy w dokumentach spisanych i wydanych w XVII wieku. Autor jednego z pism mówi o początkach Świętej Lipki: "Jest w Prusach słynne miejsce, które wzięło nazwę od lipy. Bo od bardzo dawna stała na tym miejscu rozłożysta lipa, a na niej prawie z pierwszym posiewem chrześcijaństwa w Prusach - pojawiła się figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem, dzieło rąk Boskich". Święta Lipka weszła do historii od początku jako sławne miejsce pielgrzymkowe. Już w średniowieczu ustalił się zwyczaj organizowania pielgrzymek do Świętej Lipki, do której dla uzyskania odpustu i w nadziei uzdrowienia przybywali pielgrzymi nie tylko z Prus i Warmii, ale również z Mazowsza (za www.swlipka.org.pl).

Ewa Grześkiewicz - Grupa Agathos

 

 


 

Warsztaty pisania ikon w Ciechocinku – „Ikonopisanie pod tężniami 2018”

 

Termin: 23 lipca – 1 sierpnia 2018 .

Prowadzenie:

Ewa Grześkiewicz z Grupy Agathos

 Warsztaty skierowane są zarówno do osób, które z ikoną nie miały jeszcze do czynienia, jak i tych bardziej zaawansowanych. Stopień trudności będzie dostosowany indywidualnie do każdego uczestnika, dlatego nawet, jeśli ktoś pędzel ostatni raz trzymał w ręku w szkole podstawowej, niech czuje się zaproszony do udziału w zajęciach.

Osoby piszące swoją pierwszą ikonę pochylą się nad wizerunkiem Oblicza Chrystusa. Te zaś, które były już prowadzonych przeze mnie warsztatach, jako drugą napiszą ikonę Anioła Pańskiego. Trzecie z kolei przedstawienie to ikona Matki Bożej. Tych z Państwa, którzy pod moim okiem napisali już te ikony, proszę o kontakt w celu ustalenia tematu o odpowiednim stopniu trudności.

Uczestnicy poznają geometrię wybranych ikon i na tej podstawie wykonają szkic. Następnie przeniosą go na zagruntowaną, szpongowaną, deskę lipową. Na niej napiszą (namalują) ikonę tradycyjną techniką tempery jajecznej. W czasie zajęć przewidziane są też prelekcje o ikonach.
Na zakończenie warsztatów odbędzie się obrzęd poświęcenia ikon.


Koszt uczestnictwa w warsztatach, w tym komplet materiałów (bez kosztów pobytowych) – 650 zł/os.

Nie zajmujemy się organizacją noclegów i wyżywienia, gdyż oferta tego typu jest w Ciechocinku tak bogata, że z pewnością każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Liczne są zarówno kwatery prywatne, jak i konkurencyjne pod względem cenowym uzdrowiska.
Prosimy chętnych, szczególnie osoby początkujące, o informacje o posiadanych umiejętnościach rękodzielniczych, zainteresowaniach lub przygotowaniu plastycznym i motywach wyboru warsztatów ikonowych.

Zapisy prowadzi i Informacji udziela Ewa Grześkiewicz

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

tel. 609 612 190

Prowadzący:

Ewa Grześkiewicz (Grupa Agathos)

Mieszka i pracuje w Warszawie. Pisania ikon uczyła się w Pracowni św. Łukasza w Krakowie pod kierunkiem o. Zygfryda Kota. Umiejętności doskonaliła w Studium Chrześcijańskiego Wschodu działającym przy klasztorze oo. dominikanów na warszawskim Służewiu, na warsztatach organizowanych przez Policealne Studium Ikonograficzne w Bielsku Podlaskim, na zajęciach z greckim ikonografem Theodorosem Papadopoulosem oraz podczas corocznych praktyk w prawosławnym monasterze Varatec w Rumunii.

Ikona jest dla niej miejscem spotkania człowieka z Bogiem, Ducha z materią oraz szansą dla spotkania chrześcijaństwa wschodniego i zachodniego.
Oprócz malarstwa zajmowała się terapią pedagogiczną. Ukończyła Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Doświadczenie w nauczaniu owocuje podczas prowadzonych przez nią warsztatów pisania ikon. W Warszawie zajęcia odbywają się Centrum Artystycznym Sztukarnia.

Napisane przez nią ikony znajdują się w domach prywatnych, a także w kościołach, m. in. Kaplicy Adoracji Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy i Kaplicy Oblicza Pańskiego w kościele w Nowym Kawkowie.

Jej prace można było oglądać na wielu wystawach, m. in. na:
- Festiwalu Sztuki Sakralnej im Andrieja Tarkowskiego we francuskim Pontigny (2014). Oprócz ikon wraz z Grupą Agathos prowadziła tam warsztaty, a także przedstawiała wykład przybliżający współczesną ikonę polską;
- Fabryce Sztuk w Tczewie „Światłość pędzlem pisana” (06.08 – 21.09.2014);
- Nocy Muzeów w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy (2012-2014);
- Galerii Synagoga w Barczewie „Pędzlem rozpisane” (16.06 – 12.07.2012);
- Międzynarodowej wystawie „Ikona Dziś”, która towarzyszyła sesji naukowej pod tym samym tytułem (Warszawa, kościół oo. Dominikanów na Służewcu, 2008)

Ciechocinek

Ciechocinek jest miastem o charakterze uzdrowiskowym. W mieście praktycznie nie ma przemysłu, znajdują się tu m.in. szpitale uzdrowiskowe, sanatoria, prewentorium, ośrodki wypoczynkowe (wczasowo-turystyczne), zakłady przyrodolecznicze, pijalnia wód mineralnych, hotele, restauracje, warzelnia soli. Część uzdrowiskowa bogata jest w zieleń parków, skwerów, kwietników i dywanów kwiatowych. Co roku przyjeżdża wielu kuracjuszy i turystów (52 tys. w 1980 r., 85 tys. w 1987 r.). Podstawą rozwoju są wody lecznicze: chlorkowo-sodowe, bromkowe, jodkowe, żelaziste, borowe, które pochodzą z licznych na tym terenie źródeł solankowych. Leczy się tutaj choroby narządów ruchu, reumatyczne, ortopedyczno-urazowe, kobiece, układu oddechowego, nerwowego i krążenia. W tym celu stosuje się wiele zabiegów m.in. kąpiele solankowe, jodobromowe, siarkowe, zawijania borowinowe, balneoterapie (fizykoterapia, inhalacja, irygacja, klimatoterapia, kuracja pitna), gimnastykę i masaże.

W północnej części uzdrowiska znajduje się Park Zdrojowy, założony w 1875 – 1876 roku w stylu krajobrazowym z licznymi gatunkami drzew i krzewów (także egzotycznymi) jego projektantem i twórcą był Hipolit Cybulski. W parku rosną m. in. kłęk kanadyjski, korkowiec amurski, miłorząb dwuklapowy. Ciechocinek posiada również oryginalny rezerwat florystyczny – stanowisko słonorośli (m. in. soliród zielny, mlecznik nadmorski, aster solny) ujęte od 1962 roku w 1,88 ha Rezerwatu Ciechocinek w pobliżu tężni III.

W okolicach Ciechocinka ze względu na potrzebę ochrony jego specyficznego mikroklimatu stworzono Obszar  Chronionego Krajobrazu Niziny Ciechocińskiej.

Joomla templates by a4joomla