Facebook

Kontakt

Grupa Agathos

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Zapraszamy

Kilka słów o grupie

Grupa Agathos

Jesteśmy grupą osób,  które łączy zafascynowanie ikoną. Ikoną jako sztuką, oraz ikoną jako sposobem modlitwy. Należymy do Kościoła Katolickiego,  jednak  duchowość chrześcijańskiego wschodu jest nam bliska. W naszym malarstwie powracamy do tradycji pierwszego tysiąclecia chrześcijaństwa, gdy Kościół nie był jeszcze podzielony. Inspiracje czerpiemy  również   z polskiej sztuki sakralnej, w której ikona była zawsze obecna.
Staramy się poznać i zrozumieć czym jest święty obraz  w przestrzeni kościelnej i prywatnej, jak może ułatwić kontemplację i pogłębić wiarę. Chcielibyśmy zmienić stosunek do ikony w Polsce, obarczony często niewiedzą i uprzedzeniami.

Czytaj więcej...

Członkowie Grupy Agathos

Do grupy należą:

Katarzyna Barszcz

Katarzyna Barszcz

Pierwsze kroki w sztukach plastycznych stawiała pod okiem p.Stanisława Tworzydły, w pracowni ceramicznej w Warszawie. Tam poznała m.in. tradycyjną technikę malarstwa chińskiego na tkaninie. Tam powstały pierwsze obrazy inspirowane ikoną bizantyńską. Uczestniczyła w sesjach o ikonie u ojców Jezuitów w Kaliszu. Brała udział w kursach ikonograficznych, a także haftu liturgicznego, w Pracowni św. Łukasza w Krakowie.

Z zawodu jest nauczycielką.

 

Bartosz Bremer

Bartosz Bremer

Studiował grafikę na warszawskiej ASP, z dyplomem w 1991r. w pracowni plakatu Macieja Urbańca.

Zajmuje się ilustracją, rysunkiem, fotografiką oraz malarstwem olejnym i temperowym.

W 2003r., w Krakowie, zaczął naukę pisania ikon. Niemal od początku spotkania z ikoną współdziała w Grupie Agathos

http://bremer-art.prv.pl

 

 

 Ewa Grześkiewicz

Pisania ikon uczyła się w Pracowni św. Łukasza w Krakowie pod kierunkiem o. Zygfryda Kota. Umiejętności doskonaliła w Studium Chrześcijańskiego Wschodu działającym przy klasztorze oo. dominikanów na warszawskim Służewiu oraz na warsztatach organizowanych przez Policealne Studium Ikonograficzne w Bielsku Podlaskim oraz w prawosławnym monasterze Varatec w Rumunii.

Ikony traktuje jako miejsce spotkania człowieka z Bogiem, Ducha z materią oraz szansę dla spotkania chrześcijaństwa wschodniego i zachodniego.

http://ikony.waw.pl

Julita Jaśkiewicz

Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie oraz wydziału Architektury PW.

Projektując obiekty sakralne poszukuje odpowiednich środków plastycznych pozwalających stworzyć przestrzeń dla modlitwy

Pisaniem ikon zajmuje się od 1998r. Maluje najczęściej ikony wielopostaciowe, tzw ikony swiąteczne z przeznaczeniem dla wnętrz kościelnych.

Obok ikon maluje pejzaże w technice pasteli i akwareli.

http://www.sacral.art.pl

Cecylia Szala

Cecylia Szala

Jest absolwentką Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie oraz wydziału Historii Kultury na UKSW w Warszawie.

Pisaniem ikon zajmuje się od 1993r, kiedy to brała udział w warsztatach ikonograficznych u ks. Leoniusza Tofiluka w Bielsku Podlaskim. Od 2004r uczestniczy w zajęciach Studium Chrześcijańskiego Wschodu i warsztatach ikonograficznych u dominikanów w Warszawie.

 

 

Małgorzata Dżygadło-Niklaus

Małgorzata Dżygadło-Niklaus

Jest absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej oraz Podyplomowego Studium Scenografii na Akademii Sztuk Pięknych (dyplom u prof. Józefa Szajny). Kilkuletnia praca w Ośrodku Praktyk Teatralnych Gardzienice rozwinęła się w indywidualną drogę odkrywania sztuki liturgicznej Wschodu i Zachodu.

Pisaniem ikon zajmuje się od 2004 roku: kursy w pracowni Św. Łukasza w Krakowie u o. Zygfryda Kota, warsztaty ikonograficzne w Bielsku Podlaskim w Policealnym Studium Ikonograficznym prowadzonym przez ks. Leoncjusza Tofiluka, kurs stypendialny w pracowni siostry Kassiani w monastyrze Evangelismos na greckiej wyspie Patmos.

Pracuje w Teatrze Węgajty i Scholi Teatru Węgajty na Warmii jako scenograf, aktorka i wokalistka w spektaklach teatralnych, dramatach liturgicznych i koncertach zespołu.

Joomla templates by a4joomla