Facebook

Jezus Chrystus Pantokrator

(gr. "Wszechwładca"; ros. Spas Wsiedierżytiel).

 

  • "Jeden z głównych typów ikonograficznych Jezusa Chrystusa.
    Król Chwały i Sędzia zasiada na tronie, prawą ręką błogosławi, a w lewej trzyma zwój lub księgę - symbol Jego nauki i Prawa. [...]Ubrany jest w szaty, których kolory symbolizują Jego Boską i ludzką naturę oraz królewskie panowanie nad światem (purpura).
    Złoty nimb krzyżowy symbolizuje Jego Boskość. Greckie liitery wpisane w jego obręb oznaczają "Będący", nawiązują do biblijnego imienia Boga: "Jam Jest, Który Jest".
    Istnieje kilka wariantów tego typu ikonograficznego - Chrystus może siedzieć, stać, być ujęty w całej postaci lub tylko do pasa." (Elżbieta Smykowska, Ikona. Mały słownik, Verbinum 2002)

  • "Pantokrator – „Ten, który jest bytem” – epifania transcendentnego Boga, który przyjął postać człowieka. Chrystus jawi się jako "Ten, który daje życie", Pan życia, Wszechmocny, Rex mundi, przedstawiany zazwyczaj w popiersiu, z prawą ręką wzniesioną w geście błogosławieństwa, w lewej trzyma otwartą lub zamkniętą księgę, symbol Jego Prawa. Purpurowa szata (barwa cesarska) symbolizuje panowanie Chrystusa nad światem oraz, wedle tradycji ludowej, stanowi potwierdzenie boskości Jego natury, natomiast ciemnobłękitny płaszcz oznacza ludzki pierwiastek Jego natury, przyjęty w akcie Wcielenia. Złocone tło prezentuje przedwieczną światłość Boga, w której pogrążony jest Chrystus - Człowiek, zaś nimb, również złoty, obrazuje boskie światło, promieniujące od Chrystusa - Boba.W nimb w formie okręgu wpisany jest krzyż, na którego ramionach widnieją greckie litery, oznaczające "Ten, który Jest", święte imię Boga."
    (Olga Popowa, Angelina Smirnova, Paola Cortesi, Ikony, Arkady 2000)
Joomla templates by a4joomla