Facebook

Ikony na Pięknej

„Niedziela. Tygodnik Katolicki nr 21 (93)” 27 maja 2007,„Niedziela w Warszawie”, Wydarzenia

Prawie 40 ikon nawiązujących do bizantyjskiej i wschodniochrześcijańskiej sztuki sakralnej zaprezentowali artyści z grupy „Agathos” na wystawie „Tajemnica ikony” w Centrum Kultury „Civitas Christiana”. – Dla mnie ikona to nie tylko obraz, ale przede wszystkim przekaz duchowy – mówi Julita Jaśkiewicz, która specjalizuje się w tworzeniu ikon wielopostaciowych, tzw. Ikon świątecznych. – Podczas tworzenia nie oglądam telewizji, nie słucham radia. Chodzi o to, aby całkowicie wyłączyć się od zewnętrznego świata. Trzeba pamiętać, że malowanie ikon jest również modlitwą. Na wystawie są również ikony Katarzyna Barszcz. – Pisanie ikon pozwala mi na bardziej osobowy kontakt z postacią świętego – podkreśla.

Artyści z grupy „Agathos” są zafascynowani pięknem i głębią duchową ikony. Uważają, że w czasach współczesnych często nie poszukuje się już piękna, a jedynie szokującej nowości. Kryzys sztuk pięknych uderza w sztukę sakralną, a tym samym w Kościół. Sztuka ikonograficzna powstała w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Członkowie grupy uważają to za wielką wartość, do której pragną powrócić. (as)

Ikony można oglądać do 9 czerwca w Centrum Kultury „Civitas Christiana” przy ul.Pięknej 16b od poniedziałku do piątku w godz. 12-18.

Joomla templates by a4joomla