Facebook

Ikony - okna wieczności

„Kronika Rypińska” 5/2006

W sobotnie popołudnie 6 maja Br. Galerię „Nova” w Ośrodku Kultury Dobrzyńskiej im. Jerzego Pietrkiewicza Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, wypełnili po brzegi artyści i goście. Galeria już od dwudziestu lat jest miejscem bardzo wielu ciekawych spotkań wernisaży, wystaw… To miejsce, tak jak powiedziała Elżbieta Bednarska, „w którym ludzie ciągle szukają wyższych doznań, mimo zmieniających się czasów”. Galeria „Nova” jest sprzymierzeńcem dla regionalnych artystów profesjonalnych i amatorskich. Wystawia znanych twórców z kraju, umożliwia prezentację artystycznych prac terapeutycznych oraz promuje młode talenty plastyczne.

Podczas jubileuszowego spotkania swoje prace zaprezentowali artyści nieformalnej grupy Agathos, związanej z Pracownią św. Łukasza w Krakowie, w składzie: Katarzyna Barszcz, Bartosz Brehmer, Ewa Grześkiewicz, Julita Jaśkiewicz. Agathos (gr.), znaczy Dobro. Rzeczywiście trzeba poznać, rozumieć, czuć i umieć dzielić się tym dobrem z innymi.

Z pewnością potrafią to autorzy swoich prac – ikon współczesnych, których wystawa w „Civitas Christiana” potrwa do 17 czerwca Br.

Ikony, to malowane obrazy kultowe kościołów wsch., występujące zbiorowo w ikonostasach lub też pojedynczo jako przedmioty kultu domowego. Stare ikony pokrywano niejednokrotnie złotą lub srebrną blachą, spod której widać było tylko jedynie twarze i ręce świętych postaci. Oglądając współczesne ikony w Galerii „Nova”, uczestnicy wernisażu mieli okazję poznać etapy powstawania ikony. Ikonografia to specyficzna dziedzina sztuki. Wydawałoby się, że wystarczy deska, zazwyczaj z drzewa liściastego (np. lipa), później rysunek, złocenie, inskrypcja (podpisanie ikony), na koniec werniks (zabezpieczenie warstwy malarskiej) i wszystko gotowe… A jednak, nie do końca i nie każdemu dane jest zostać ikonografem.

Spotkanie w „Civitas Christiana”, prowadzonym już od dwudziestu lat przez Zenobię Rogowską, upłynęło w ciepłej atmosferze. Nie zabrakło wspomnień i łez wzruszenia, a także sympatycznych podziękowań dla prowadzącej i artystów. „Za dobro ukryte nie tylko w ikonach”, podziękowała Ewa Szpakiewicz – polonistka SP nr 1 w Rypinie, Marek Świtoński – ks. parafii św. Stanisława Kostki, Elżbieta Bednarska – właścicielka rypińskiej galerii witrażowej, Urszula Forczmańska – prac. rypińskiego muzeum. Specjalne podziękowania z wiązankami kwiatów złożyli na ręce Z.Rogowskiej, przedstawiciele władz miasta i powiatu w osobach: Burmistrz Miasta Rypina – Krzysztof Maciejewski i Starosta Rypiński – Adam Łapkiewicz.

Tekst: Alicja Rupińska

Poniżej tekst modlitwy ikonografia przed przystąpieniem do malowania ikony.

„Ty Boski Mistrzu wszystkiego co istnieje,
oświeć i kieruj duszą i ciałem Twoich sług;
prowadź ich ręce,
aby mogli godnie i doskonale
przedstawić Twój obraz,
obraz Świętej Twojej Matki
i wszystkich Twoich Świętych
ku chwale, radości i upiększeniu
Świętego Twego Kościoła
Amen”

Andrzej Gumiński

Joomla templates by a4joomla