Facebook

Dwie wystawy

„Wiadomości Ursynowskie” (listopad 2006)

Dwie wystawy i dwa pierwiastki: ludzki i boski.Pastele Barbary Szczeniowskiej zawarte w dwóch cyklach: „DROGA” i „KOROWÓD” są pełne metafory, imponujące w swoich wymiarach przy tej technice malarskiej. Ekspozycja starannie zakomponowana: czytelne przesłanie i bogactwo kolorystyczne – szczególnie w cyklu „KOROWÓD”. Dla mnie osobiście „KOROWÓD” jest bar-dzo teatralny, naznaczony emocjami, przez co staje się częścią naszej drogi życiowej, która często jest teatrem, jest grą.

Druga wystawa, zatytułowana „SPOTKANIE Z IKONĄ”, jest tą czystą grą naszej duszy i też DROGĄ – tą do Boga, przez modlitwę i kontemplację. Oglądając wystawę ikon i rozważając ich treść nie sposób nie wejść w modlitewne skupienie. Zdaniem autorów wystawy: Ikony nie maluje się po to, by „cieszyła oko”, lecz by otwierała na rzeczywistość duchową. Jednak nie da się nie zauważyć ich piękna od strony czysto malarskiej. Pokazane ikony zachowują kanon sztuki bizantyjskiej, ale nie stanowią wiernych kopii znanych typów. Twórcy wnoszą w ikonopisanie pierwiastek współczesności, który kiedyś będzie może znakiem czasu, w którym prace powstawały.

Wystawa czwórki twórców z grupy „Agatos”: Katarzyny Barszcz, Ewy Grześkiewicz, Julity Jaśkiewicz i Bartosza Bremera pięknie wpisała się w obchody VI Dnia Papieskiego i ubogaciła nas duchowo.

Zofia Manowiecka

Joomla templates by a4joomla