Facebook

MAGIS 2016 relacja

Sięgając pamięcią do lipca zapraszamy na relację z eksperymentu Angelos na MAGIS 2016 w dniach 17 -23 lipca 2016.

To były dni niesamowite! Pełne mocnych wrażeń, spotkań i emocji, wzajemnej fascynacji sobą 20-sto osobowej grupy młodzieży z trzech kontynentów: Azji, Afryki i Europy. Niesłychanie zdolni, otwarci i ciekawi świata młodzi ludzie z Mozambiku, Zimbabwe, Korei Południowej, Indii, Hiszpanii i Francji, na tydzień przed krakowskim spotkaniem z papieżem Franciszkiem, zjechali do Świętej Lipki. Tu w ciszy i skupieniu chłonęli, oczyma i uszami, opowieści wprowadzające ich w świat bytów anielskich; studiowali pędzlem i głosem ich nieziemska naturę….

Po pięciu dniach wyłaniania się spod warstw koloru, powstały intrygujące wizerunki serafinów i cherubinów, które wszyscy uczestnicy - pięknie oprawione i pobłogosławione przez ojca Dawida - zabrali ze sobą w świat. Czas oprócz warsztatów ikonowych i śpiewu liturgicznego przeznaczyliśmy na wykonanie pięknego sztandaru naszego eksperymentu-oczywiście z Aniołem, a także na poranne ćwiczenia oddechowe i popołudniowe gry i zabawy integracyjne, które prowadzili dwaj młodzi Jezuici - Dawid z Hiszpanii i Mark z Indii (studiujący we Francji).

Była codzienna liturgia i spotkania w kręgach Magis, były też wycieczki pod przewodnictwem kustosza ze Świętej Lipki, ojca Aleksandra Jacyniaka. Wybraliśmy się do Wilczego szańca w Gierłoży, do cerkwi grekokatolickiej, zboru ewangelickiego i średniowiecznej katedry w Kętrzynie oraz na miejsce archeologicznych wykopalisk, w sąsiednich Bezławkach. A w ostatni wieczór nie zabrakło kiełbasek pieczonych nad ogniskiem, gdy do Lipki dotarły jeszcze dwie inne grupy magisowe.

Zostaliśmy obdarowani niezwykle tym spotkaniem, pełnym serdeczności, ciepła i czystej energii młodych, podążających za Wezwaniem.

 Małgorzata Dżygadło - Niklaus ze Scholi Węgajty i Grupy Agathos.

Laboratorium Tradycji 2016

Schola Węgajty i Grupa Agathos zapraszają na

Laboratorium Tradycji 2016 - warsztaty dziedzictwa kulturowego

Miejsce: Nowe Kawkowo i Węgajty na Warmii, 25 km od Olsztyna.

Pracownia ikony - w dniach od 6 do 15 sierpnia 2016

Prowadzenie: Grupa Agathos w składzie ( Katarzyna Barszcz, Bartosz Bremer, Malgorzata Dzygadlo – Niklaus,Ewa Grzeskiewicz). Gościnnie malarskie komentarze i praktyczne wskazówki przygotuje Greta Leśko, ikonografka z Dukli.

Zajęcia skierowane są do osób na różnych poziomach zaawansowania. Piszący swą pierwszą lub drugą ikonę pochylą się nad wizerunkiem Oblicza Chrystusa, przy kolejnej, nad Obliczem Anioła Pańskiego. Dla osób bardziej zaawansowanych, które były już na prowadzonych przez nas warsztatach, tematem wiodącym będą wizerunki Świętych Pańskich: Mikołaja i Jana Chrzciciela oraz studium detalu. Uczestnicy wykonają szkic, przeniosą go na zagruntowaną, szpongowaną deskę. Na niej napiszą (namalują) ikonę tradycyjną techniką tempery jajecznej. W czasie zajęć będziemy rozmawiać o tym, czym jest kanon i jakie znaczenie symboliczne mają na ikonie gesty, kolory i odwrócona perspektywa. Na zakończenie odbędzie się obrzęd poświęcenia ikon.

 Tak jak w poprzednich latach, proponujemy zajęcia warsztatowe, które równolegle będą odbywały się w Pracowni Ikony i Pracowni Śpiewu Liturgicznego. Chcemy aby działały one blisko siebie, a efekty ich pracy przenikały się, by tak jak niegdyś, malarstwo i śpiew stanowiły całość doświadczenia sacrum.

Pracownia śpiewu liturgicznego -  w dniach od 10 do 15 sierpnia 2016

Prowadzenie:

chorał bizantyjski (Marcin Abijski) i chorał gregoriański (J. Wolfgang Niklaus).

W tym roku, kontynuując pracę z poprzednich lat, w ramach warsztatu przygotujemy chorał gregoriański do mszy na święto Wniebowzięcie NMP (15 sierpnia) oraz śpiewy bizantyjskie (maryjne) do obrzędu poświęcenia ikon według wschodniego formularza. Melodie zaczerpnięte będą z tradycji grecko – bizantyjskiej, gregoriańskiej, opracujemy również przykłady śpiewów starocerkiewno-słowiańskich z Irmologionu Supraskiego.

Czytaj więcej...

Korzenie Sztuki Sakralnej 2016

Grupa Agathos i Schola Węgajty zapraszają na

„Korzenie Sztuki Sakralnej 2016”

Sanktuarium w Świętej Lipce

1-10 lipca 2016

 

Zachęceni zeszłorocznym doświadczeniem proponujemy zajęcia warsztatowe, które będą odbywały się w Pracowni Ikony. Będziemy uczestniczyć w wykładach kustosza Sanktuarium, o. Aleksandra Jacyniaka SJ oraz poznamy historię świętolipskiej świątyni.

W pobliskim Kętrzynie (ok.14 km od Świętej Lipki) odwiedzimy cerkiew prawosławną i grekokatolicką, aby uczestnicy naszych warsztatów mogli wziąć udział w liturgii w rycie wschodnim. Będzie to okazja do poznania tradycji, w której rozwinęła się sztuka ikonopisania i śpiewu bizantyjskiego. Na finałowy obrzęd poświęcenia ikon, w niedzielę 10 lipca,  przyjadą zaśpiewać dla nas śpiewacy warmińscy, tworzący wraz z szefem Scholi Węgajty, Wolfgangiem Niklausem Schole Cantorum Warmiensis. Czas wolny można będzie wykorzystać na modlitwę w tym wyjątkowym miejscu oraz… kąpiele w pobliskim jeziorze.

 

Warsztatom towarzyszyć będzie wystawa Grupy Agathos  Ikona – okno ku wieczności

 

Czytaj więcej...

Warsztaty złocenia ikon

Zapraszam na warsztaty złocenia ikon systemem Instacoll.

W maju wystartują dwie grupy – sobotnia i czwartkowa (do wyboru).

Zajęcia odbywać się będą w następujące soboty: 28 V, 18 VI, 25 VI 2016 r.

Czwartki: 19 V, 2 VI, 16 VI 2016 r.

 

Spotykać będziemy się w nowej siedzibie Centrum Artystycznego "Sztukarnia" przy ul. Odolańskiej 60 w godz. 9.30-13.30.

Czytaj więcej...

Warsztaty wTczewie 2016

Grupa Agathos, Schola Węgajty

i Fabryka Sztuk w Tczewie zapraszają na

 

Warsztaty pisania ikon

Termin: 4 - 12 czerwca 2016.

 

Prowadzenie:

Małgorzata Dżygadło-Niklaus i Ewa Grześkiewicz z Grupy Agathos

 

Zajęcia skierowane są do osób na różnych poziomach zaawansowania.

Osoby piszące swoją pierwszą ikonę pochylą się nad wizerunkiem Oblicza Chrystusa. Osoby, które były już na warsztatach prowadzonych przez naszą grupę, jako drugą napiszą ikonę Archanioła. Tych zaś z Państwa, którzy pod naszym okiem napisali już te ikony, prosimy o kontakt w celu ustalenia tematu o odpowiednim stopniu trudności.

Uczestnicy pod okiem prowadzących, wykonają szkic. Następnie przeniosą go na zagruntowaną, szpongowaną, deskę lipową. Na niej napiszą (namalują) ikonę tradycyjną techniką tempery jajecznej. W czasie zajęć będziemy też rozmawiać o tym, czym jest kanon i jakie znaczenie symboliczne mają na ikonie gesty, kolory, odwrócona perspektywa.

Na zakończenie warsztatów odbędzie się obrzęd poświęcenia ikon.

 

Czytaj więcej...

Joomla templates by a4joomla