Facebook

Korzenie Sztuki Sakralnej

WARSZTATY  PISANIA IKON ORAZ  ŚPIEWU GREGORIAŃSKIEGO I BIZANTYJSKIEGO „KORZENIE SZTUKI SAKRALNEJ”

Świętolipskiej Pani, która króluje w Sanktuarium jako Matka Boża Jedności Chrześcijan, zapewne miłe są wszelkie działania wpisujące się w ideę kościoła niepodzielonego.  Warsztaty pisania ikon oraz śpiewu gregoriańskiego i bizantyjskiego „Korzenie Sztuki Sakralnej”, poprzez sięganie do źródeł sztuki sakralnej sprzed podziału chrześcijaństwa, nawiązują do tego właśnie nurtu.

Warsztaty odbyły się w lipcu 2015 r. w Domu Pielgrzyma tutejszego Sanktuarium. Prowadzili je członkowie pracowni ikonopisania  Grupa Agathos  oraz Schola Węgajty. Zajęcia miały miejsce blisko siebie, a efekty ich pracy przenikały się, by tak jak niegdyś, malarstwo i śpiew stanowiły całość doświadczenia sacrum.

Czytaj więcej...

Po warsztatach Laboratorium Tradycji 2015

Lato, upalne w tym roku i długie, dobiega końca. Kolejny raz na gościnnej Warmii w pocie czoła pracowali ikonopisarze i śpiewacy na warsztatach z cyklu Laboratorium Tradycji.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom warsztatów za pełną poświęcenia pracę, a Ryszardowi dodatkowo za poniższy (już drugi) wiersz:

 

***

Bardzo nie chciałbym wpaść w patos.

W kilku słowach o drogiej mi Grupie Agathos!

 

Pięć lat temu zaszczyt mnie spotkał niebywały.

Nieskromnie powiem, żem niegodzien aż takiej chwały.

Moje „słowo” na podziękowanie,

tak wielkie zyskało uznanie!

Czytaj więcej...

Zapraszamy na Warmię

Laboratorium Tradycji 2015WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE WARSZTATOM NA WARMII

Już 06.08. 2015 ruszamy z Grupą Agathos i Scholą Węgajty z warsztatami Laboratorium Tradycji w Nowym Kawkowie. Ale mamy też propozycje dla tych, którzy nie będą uczestniczyć w warsztatach.

10 sierpnia - godz 19.30 - otwarcie wystawy ikon Grupy Agathos oraz film dokumentalny o pustelni w Odrynakch pt. "Archimandryta" w Ośrodku Teatralnym Węgajty

12 sierpnia - godz 19.00 - Akatyst ku czci Bogarodzicy oraz Ordo Annuntiatione w wykonaniu Scholi Węgajty i uczestników warsztatów śpiewu liturgicznego "Laboratorium Tradycji 2015", w Kościele św. Jana Ewangelisty w Nowym Kawkowie

15 sierpnia - godz 11.00 - Msza św ze śpiewem gregoriańskim na Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny oraz obrzęd poświęcenia ikon, w Kościele św. Jana Ewangelisty w Nowym Kawkowie

  

Serdecznie zapraszamy!


 

Wystawa "Światło w ciemności" w Olsztynie

Wystawa w Olsztynie28 kwietnia 2015 r. o godz 17.00 odbędzie się wernisaż wystawy ikon uczestników warsztatów na Uniwersytecie Warmińsko - Mazurskim w Olsztynie. Swoje ikony będą prezentować osoby, które od 2013 roku uczestniczyły w spotkaniach w klubie Baccalarium.
 
Swoje 5 prac zainspirowanych ikonami dołączył prof.Antoni Jarczyk z UWM, prowadzący tutejszą grupę A*R*T (Artystyczna Rezerwa Twórcza), który był jednym z inicjatorów warsztatów ikonowych.
Będzie można zobaczyć też ikony aniołów autorstwa Małgorzaty Dżygadło-Niklaus - prowadzącej warsztaty.
 
Wystawa zawiera także zdjęcia uczestników pracowni ikony.
 
Na wernisaż zapowiedział swoje przybycie JM Rektor prof. dr hab. Ryszard Górecki.
 
Schola Cantorum Warmiensis uświetni spotkanie śpiewem. 
 
Serdecznie zapraszamy
 
 
 

Laboratorium Tradycji 2015

Schola Węgajty i Grupa Agathos zapraszają na

Laboratorium Tradycji 2015 - warsztaty dziedzictwa kulturowego

Miejsce: Nowe Kawkowo i Węgajty na Warmii, 25 km od Olsztyna.

Laboratorium Tradycji 2015 - ikony  Laboratorium Tradycji 2015 - śpiew

Czytaj więcej...

Joomla templates by a4joomla