Facebook

Ikony i pieśni

UWAGA ZMIANA TERMINU OTWARCIA WYSTAWY

Komunikat Nadarzyńskiego Ośrodka Kultury:

"Pragnąc uczcić pamięć zmarłego w dniu 8.12.2017 roku Wójta Gminy Nadarzyn Janusza Grzyba, Dyrekcja NOK zdecydowała o przeniesieniu wernisażu Wystawy Ikon Grupy Agathos oraz koncertu Męskiego Zespołu Wokalnego Kairos na
17.12. Wernisaż rozpocznie się o godzinie 17:00, na koncert zapraszamy po otwarciu wystawy."


W galerii 51 m2 Nadarzyńskiego Ośrodka Kultury przy Placu Poniatowskiego 42 będzie miała miejsce wystawa ikon Grupy Agathos. Podczas wernisażu odbędzie się pokaz prezentujący poszczególne etapy ich powstawania. Technikę pisania ikon przybliży Ewa Grześkiewicz, której prace również znajdą się na wystawie. Zobaczymy również ikony Katarzyny Barszcz, Bartosza Bremera, Małgorzaty Dzygadło Niklaus, Julity Jaśkiewicz, Cecylii Szali.

Po otwarciu wystawy zapraszamy na koncert znakomitego Męskiego Zespołu Wokalnego Kairos

Zapraszamy na wernisaż i koncert -17 grudnia o godz. 17.00<span style="color: #000000;">,

wykład Ewy Grześkiewicz - "Ikona w Kulcie domowym" - 12 grudnia godz. 17.00

Wystawa czynna do 7 stycznia.

Wstęp wolny.


 

Sylwester z ikoną

w Sanktuarium Matki Bożej Jedności Chrześcijan
w Świętej Lipce
w dniach
26 grudnia 2017 – 1 stycznia 2018


Zapraszamy na Sylwestra z ikoną przy Sanktuarium w Świętej Lipce.


Spotykamy się już w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia – 26.12 o godz. 16.00. Warsztaty potrwają do Nowego Roku. Pracować będziemy nad ikoną Serafina, pod kierunkiem Ewy Grześkiewicz. Osoby zaawansowane, które uczyły się pod okiem członków Grupy Agathos, po uzgodnieniu, mogą pisać inną ikonę. Ponieważ Sylwester, to czas zabawy – w programie mamy zabawy i ćwiczenia rozwijające myślenie twórcze oraz takie, które pozwolą nam lepiej się poznać. Nowy Rok przywitamy Mszą Świętą.


Oprócz zajęć warsztatowych planujemy także konferencje kustosza Sanktuarium i miłośnika ikon, o. Aleksandra Jacyniaka SJ.


Prowadzenie:
Ewa Grześkiewicz - Grupa Agathos

Informacje szczegółowe

 

 


 

 

 

Laboratorium Tradycji 2017

Warsztaty dziedzictwa kulturowego

(Nowe Kawkowo, Węgajty i Górowo Iławeckie na Warmii)

Pracownia śpiewu liturgicznego:

Chorał ormiański i staroruski od 5 do 11 sierpnia 2017, prowadzenie: Andrij Szkrabjuk;

Chorał gregoriański i bizantyjski od 13 do 15 sierpnia 2017, prowadzenie: Johann Wolfgang Niklaus
 

W tym roku, w pierwszej części warsztatu, będziemy pracować nad śpiewami pięknego, starożytnego nabożeństwa kościoła ormiańskiego, zwanego Godziną wschodu słońca i wybranymi wczesno-ruskimi śpiewami w języku starocerkiewnosłowiańskim. Prowadzić warsztat będzie protopsalta z Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego i jednocześnie kantor i kierownik chóru z Katedry Ormiańskiej we Lwowie - Andriej Szkrabjuk. Będziemy gościć także jego asystentkę i uczennicę, studentkę dyrygentury Marikę Prypin i jej męża, młodego teologa Edwarda Prypin.

W drugiej części warsztatu, kontynuując pracę z poprzednich lat, przygotujemy chorał gregoriański do mszy na święto Wniebowzięcie NMP (15 sierpnia) oraz śpiewy bizantyjskie (maryjne) do obrzędu poświęcenia ikon według wschodniego formularza. Melodie zaczerpnięte będą z tradycji gregoriańskiej, grecko – bizantyjskiej. Opracujemy również przykłady śpiewów starocerkiewno-słowiańskich z Irmologionu Supraskiego.

 
Na zakończenie odbędą się prezentacje: wystawa ikon i koncert z udziałem uczestników warsztatów. Prezentacje przybiorą formę święta miejsca (w sali Teatru Węgajty i w kościele grekokatolickim w Górowie Iławeckim) oraz w kościele parafialnym w Nowym Kawkowie na święto Wniebowzięcia NMP, znane jako święto Zaśnięcia Marii w tradycji prawosławnej, popularnie zwane u nas Matki Bożej Zielnej. Warsztatom towarzyszyć będą wykłady przygotowane przez ikonografów i śpiewaków oraz teologów z Ukrainy i Grupę Agathos.

Pracownia ikony:
 
Równoległe, jak w poprzednich latach, w dniach od 5 do 15 sierpnia 2017 będzie działała Pracownia ikony – prowadzona przez Grupę Agathos w składzie  Bartosz Bremer, Małgorzata Dżygadło – Niklaus, Ewa Grzeskiewicz i gościnnie ikonografowie ze Lwowa: Andrij i Oksana Vinniczuk.

 
Chcemy aby obie pracownie, śpiewu liturgicznego i Ikona, działały blisko siebie, a efekty ich pracy się przenikały, by tak jak niegdyś, malarstwo i śpiew stanowiły całość doświadczenia sacrum.

 
Zajęcia ikonografów tym razem skierowane są do osób na różnych poziomach zaawansowania. Piszący swą pierwszą lub drugą ikonę pochylą się nad wizerunkiem Oblicza Chrystusa, przy kolejnej, nad Obliczem Anioła Pańskiego. Dla osób bardziej zaawansowanych, które były już na prowadzonych przez nas warsztatach, tematem wiodącym będą wizerunki Matki Bożej ( Matka Boża Włodzimierska dla osób, które będą pisać swoją trzecią ikonę oraz Matka Boża Nieustającej Pomocy lub Matka Bożaj Nikopoia dla bardziej zaawansowanych).

Pod artystyczną opieką mistrza Andrija ze Lwowa oraz jego żony Oksany (teologa i malarza ikon na szkle) powstawać będzie duża, wspólnie pisana ikona Matki Bożej Hodegetri z prorokami, która „zamieszka” w naszym kościele parafialnym w Nowym Kawkowie. Do tej pracy zapraszamy chętnych, z pewnym już doświadczeniem w drodze ikony. (Grupa uczestników pracowni ikony jest już zamknięta.)

 
Koszt uczestnictwa w warsztatach śpiewu (9 dni), w tym komplet materiałów nutowych i tekstowych (bez kosztów pobytowych) – 250 zł/os. Osobom przyjezdnym zaproponujemy noclegi i wyżywienie w okolicznych gospodarstwach agroturystycznych. 

Zgłoszenia prosimy przysyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. do 15 lipca, określając, który wariant jest wybierany byśmy mogli dla was, jeśli potrzebne,  zarezerwować noclegi i wyżywienie. Zgłoszenia trzeba potwierdzić wpłaceniem zaliczki w wysokości 150 zł z dopiskiem na warsztaty śpiewu Laboratorium tradycji 2017 do 25 lipca 2017 – konto Stowarzyszenie Wegajty: nr 34 1020 3541 0000 5902 0088 9394

 
Wszelkich informacji udzielamy pod numerem telefonu:

600 005 251 (Wolfgang Niklaus).

 
ORGANIZATOR: Stowarzyszenie Węgajty - zespół Schola Węgajty.


 

Czerwiec w Jezioranach

Małgorzata Dżygadło-Niklaus i Ewa Grześkiewicz

zapraszają na

Warsztaty pisania ikon w Jezioranach na Warmii

Termin: 16 - 25 czerwca2017.

Prowadzenie:

Małgorzata Dżygadło-Niklaus (z Grupy Agathos i Scholi Węgajty) i Ewa Grześkiewicz (z Grupy Agathos)

Warsztaty skierowane są  zarówno do osób, które z ikoną nie miały jeszcze do czynienia, jak i tych bardziej zaawansowanych. Stopień trudności będzie dostosowany indywidualnie do każdego uczestnika, dlatego nawet, jeśli ktoś pędzel ostatni raz trzymał w ręku w szkole podstawowej, niech czuje się zaproszony do udziału w zajęciach.

Osoby piszące swoją pierwszą ikonę pochylą się nad wizerunkiem Oblicza Chrystusa. Osoby, które były już prowadzonych przez nas warsztatach, jako drugą napiszą ikonę Anioła Pańskiego. Dla osób bardziej zaawansowanych tematem wiodącym będą ikony maryjne. I tak trzeci stopień stanowić będzie praca nad ikoną Matki Bożej. Tych zaś z Państwa, którzy pod naszym okiem napisali już te ikony, prosimy o kontakt w celu dobrania ikony Matki Bożej o odpowiednim stopniu trudności.

Uczestnicy na wstępie poznają geometrię wybranych ikon i na tej podstawie, pod naszym okiem,  wykonają szkic. Tak więc pierwszy etap to nauka rysunku ikonograficznego. Następnie szkic, po korekcie, przeniesiony zostanie  na zagruntowaną, szpongowaną, deskę lipową. Na niej napiszą (namalują) ikonę tradycyjną techniką tempery jajecznej. W czasie zajęć przewidziane są też prelekcje o ikonach.

Na zakończenie warsztatów odbędzie się obrzęd poświęcenia ikon.

Koszt uczestnictwa w warsztatach, w tym komplet materiałów (bez kosztów pobytowych) – 750 zł/os.

Zgłoszenia mailowe prosimy kierować do:

Małgorzata Dżygadło-Niklaus, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript., tel.: +48600005253

Warunkiem rezerwacji miejsca jest wpłacenie 350 zł zaliczki do 14 maja 2017 na konto współorganizatora warsztatu:

Stowarzyszenie Węgajty: nr 34 1020 3541 0000 5902 0088 9394

z dopiskiem „zaliczka na warsztaty ikony w Jezioranach”

W razie rezygnacji po 14 maja  zaliczka nie jest zwracana (stanowi pokrycie kosztów organizacyjnych, w tym rezerwacji miejsc noclegowych i zakupu materiałów). Osobom przyjezdnym pomożemy zorganizować noclegi i wyżywienie na miejscu. Prosimy zgłaszać taką potrzebę do współorganizatora warsztatów, p. Anny Bień,  e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.,  tel. 536 865 925

Prosimy chętnych, szczególnie osoby początkujące,  o informacje o posiadanych umiejętnościach rękodzielniczych, zainteresowaniach lub przygotowaniu plastycznym i motywach wyboru warsztatów ikonowych.

 Plik do pobrania

Czytaj więcej...

Wystawa w Sanktuarium Maryjnym w Krośnie

Wystawa Warmińskiej Pracowni Ikony w Sanktuarium Maryjnym w Krośnie koło Ornety będzie dostępna do 30 lipca, można śmiało zabrać tam swoich wakacyjnych gości lub przyjaciół i zawieść w piękne a nieco zapomniane miejsce, w odległości ok.50 km od Olsztyna!

Potem wystawa przeniesie się do sali Ośrodka Teatralnego Węgajty - na czas warsztatów Laboratorium tradycji 2017 (6-14.08.17) prowadzonych przez Grupę Agathos i Scholę Węgajty  a następnie jeszcze do Galerii Art Nova na rynku starego miasta w Ornecie (16 sierpnia –3 września 2017).

 

Zapraszam w imieniu Grupy Agathos i Scholi Węgajty, Małgosia Niklaus, Nowe Kawkowo, 14 lipca 2017.

 

 


 

 

Joomla templates by a4joomla