Facebook

Warsztaty jesienią

WARSZTATY PISANIA IKON W WARSZAWIE

RUSZAJĄ W LISTOPADZIE, GRUDNIU 2019 I STYCZNIU 2020

Już są nowe terminy warsztatów pisania ikon w Warszawie w Sztukarnia :)

W związku z dużym zainteresowaniem uruchamiamy dodatkową grupę w sobotę!

Tak więc są do wyboru następujące grupy:

- wtorkowa w godz. 9.30-13.30. Rusza 3 grudnia

- czwartkowa w godz. 9.30-13.30. Rusza 28 listopada

- sobotnia w godz. 9.30 - 13.30. Rusza 1 lutego

- sobotnia w godz. 14.00 - 18.00. Rusza 1 lutego.

Zapisy prowadzi Sztukarnia. Więcej informacji i link do zapisu tutaj:
https://www.sztukarnia.pl/zapisy/warsztaty/36-pracownia-ikonopisania-warsztat-malarski

Sylwester z ikoną 2019

Sylwester z ikonąSylwester z ikoną
w Sanktuarium Matki Bożej Jedności Chrześcijan
w Świętej Lipce
w dniach
26 grudnia 2019 – 1 stycznia 2020

Ikony u stóp Matki Bożej Świętolipskiej – Patronki Jedności Chrześcijan

Zapraszamy na Sylwestra z ikoną przy Sanktuarium w Świętej Lipce.
Spotykamy się już w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia – 26.12 o godz. 16.00. Warsztaty potrwają do Nowego Roku. Pracować będziemy nad ikoną Anioła, pod kierunkiem Ewy Grześkiewicz. Osoby zaawansowane, które uczyły się pod moim okiem, po uzgodnieniu, mogą pisać inną ikonę.
Nowy Rok przywitamy Mszą Świętą.
Oprócz zajęć warsztatowych planujemy także konferencje kustosza Sanktuarium i miłośnika ikon, o. Aleksandra Jacyniaka SJ.


Prowadzenie:
Ewa Grześkiewicz - Grupa Agathos
Zakres warsztatów
Zajęcia skierowane są do osób na różnych poziomach zaawansowania. Ikony pisane będą tradycyjną techniką tempery jajecznej, na lipowych, szpongowanych deskach.

Koszt uczestnictwa w warsztatach:
Wariant A - 600 zł/os.
Cena zawiera wszystkie potrzebne materiały, w tym deskę i pędzle. Nie zawiera kosztów pobytowych.
Wariant B – 480 zł/os.
Cena bez deski, pędzli i kosztów pobytowych. Zawiera możliwość korzystania z materiałów warsztatowych dostępnych w pracowni. Jest to wersja wyłącznie dla osób zaawansowanych, które uczyły się pod okiem moim i chcą pracować nad własną ikoną.

Koszty pobytowe :
Osobom przyjezdnym proponujemy noclegi i wyżywienie w Domu Pielgrzyma w Świętej Lipce. Koszt noclegu z wyżywieniem: 70 zł/os.
Zgłoszenia prosimy przysyłać na adres Ewy Grześkiewicz: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. określając, który wariant jest wybierany.


Warunkiem rezerwacji miejsca jest wpłacenie w tym terminie do 22 listopada 200 zł zaliczki na konto:
Ikony Ewa Grześkiewicz
02195000012006002897840001
z dopiskiem „zaliczka na sylwestrowe warsztaty ikony w Św. Lipce”.


W razie rezygnacji po 1 grudnia zaliczka nie będzie zwracana (stanowi pokrycie części kosztów organizacyjnych).
Proszę chętnych, szczególnie osoby, które nie były jeszcze u mnie na warsztatach, o informacje o posiadanych umiejętnościach rękodzielniczych, zainteresowaniach lub przygotowaniu plastycznym i motywach wyboru warsztatów ikonowych. Informacji udziela Ewa Grześkiewicz pod numerem telefonu: 609 612 190 oraz pod adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.


Święta Lipka - to sławne sanktuarium maryjne. Leży na północnym krańcu Polski, w odległości około 70 kilometrów na północny wschód od Olsztyna i 6 kilometrów na wschód od Reszla. Początki sanktuarium maryjnego sięgają XIV w. i znamy je tylko z opowiadań ludowych przekazywanych ustnie przez kilka wieków. Najwięcej informacji mamy w dokumentach spisanych i wydanych w XVII wieku. Autor jednego z pism mówi o początkach Świętej Lipki: "Jest w Prusach słynne miejsce, które wzięło nazwę od lipy. Bo od bardzo dawna stała na tym miejscu rozłożysta lipa, a na niej prawie z pierwszym posiewem chrześcijaństwa w Prusach - pojawiła się figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem, dzieło rąk Boskich". Święta Lipka weszła do historii od początku jako sławne miejsce pielgrzymkowe. Już w średniowieczu ustalił się zwyczaj organizowania pielgrzymek do Świętej Lipki, do której dla uzyskania odpustu i w nadziei uzdrowienia przybywali pielgrzymi nie tylko z Prus i Warmii, ale również z Mazowsza. (za www.swlipka.org.pl).

Ewa Grześkiewicz


 

Święta Lipka 2019

 Grupa Agathos i Schola Węgajty
zapraszają na warsztaty „Korzenie Sztuki Sakralnej 2019”
w Sanktuarium Matki Bożej Jedności Chrześcijan w Świętej Lipce
w dniach 27 kwietnia - 05 maja i 29 czerwca – 07 lipca 2019 r.

 

 W tym roku poprowadzimy Pracownię Ikony w Świętej Lipce trzykrotnie. Pierwsza tegoroczna wiosenna edycja odbędzie się w dniach 27 kwietnia – 5 maja, druga zaś w dniach 29 czerwca - 7 lipca. Trzecia edycja, o nieco odmiennym charakterze, będzie miała miejsce zimą, w dn. 26.12.2019 – 01.01.2020. Dokładne informacje na jej temat, wraz z kosztami,  podamy w późniejszym terminie.
 Jeśli ktoś z naszych stałych uczestników chciałby popracować nad swoją ikoną pod naszym okiem, a może przyjechać tylko na sam tzw. długi weekend majowy, to będzie taka możliwość. Proszę wtedy o kontakt w celu ustalenia szczegółów. Oprócz zajęć warsztatowych planujemy konferencje kustosza Sanktuarium i miłośnika ikon, o. Aleksandra Jacyniaka SJ, który przybliży nam także historię świętolipskiej świątyni. Lipcowym warsztatom towarzyszyć będzie wystawa ikon Grupy Agathos – Ikona – okno ku wieczności, a majowym - prezentacja prac członków Grupy, Ewy Grześkiewicz i Małgorzaty Dżygadło-Niklaus.

Prowadzenie – Grupa Agathos w składzie:
Maj - Małgorzata Dżygadło-Niklaus, Ewa Grześkiewicz
Lipiec – Katarzyna Barszcz, Ewa Grześkiewicz
Grudzień – Ewa Grześkiewicz

Zakres warsztatów
Zajęcia skierowane są do osób na różnych poziomach zaawansowania. Osoby piszące swoją pierwszą ikonę pochylą się nad wizerunkiem Oblicza Chrystusa. Osoby, które były już na prowadzonych przez nas warsztatach, jako drugą napiszą ikonę Anioła Pańskiego. Temat dla osób zaawansowanych to ikona św. Anny lub św. Franciszka.
Uczestnicy poznają geometrię wybranych ikon i na tej podstawie wykonają szkic. Następnie przeniosą go na zagruntowaną, szpongowaną, deskę lipową. Na niej napiszą (namalują) ikonę tradycyjną techniką tempery jajecznej. W czasie zajęć przewidziane są też prelekcje o ikonach. Na zakończenie warsztatów odbędzie się uroczysty obrzęd poświęcenia ikon.

Koszt uczestnictwa w warsztatach:  800 zł/os. Cena zawiera wszystkie potrzebne materiały, w tym deskę i pędzle. Nie zawiera kosztów pobytowych.
Koszty pobytowe: Osobom przyjezdnym proponujemy noclegi i wyżywienie w Domu Pielgrzyma w Świętej Lipce. Koszt noclegu z wyżywieniem: 70 zł/os.

Zgłoszenia prosimy przysyłać na adres Ewy Grześkiewicz: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. określając, który wariant jest wybierany (okres, z zakwaterowaniem, czy bez):
- w terminie do 10 kwietnia 2018 na warsztat majowy
- w terminie do 15 maja 2018 na warsztat lipcowy
 
 

Warunkiem rezerwacji miejsca jest wpłacenie w tym terminie wpłaty zaliczkowej na konto współorganizatora warsztatu:
Stowarzyszenie Węgajty: nr 34 1020 3541 0000 5902 0088 9394
z dopiskiem: Warsztaty ikony (data) w Św. Lipce.
Kwota – 500 zł dla osób wybierających wariant z noclegiem,
Kwota - 300 zł dla osób wybierających wariant bez noclegu.
Proszę od razu nas poinformować jeśli ktoś będzie potrzebowal fakturę za opłatę warsztatową od Stowarzyszenia, bo księguje się taką wpłatę inaczej (informacja od naszej ksiegowej).

W razie rezygnacji po 15 kwietnia i odpowiednio po 31 maja zaliczka nie jest zwracana (stanowi pokrycie kosztów organizacyjnych).
Prosimy chętnych, szczególnie osoby, które nie były jeszcze u nas na letniej pracowni ikony, o informacje o posiadanych umiejętnościach rękodzielniczych, zainteresowaniach lub przygotowaniu plastycznym i motywach wyboru warsztatów ikonowych. Informacji udziela Ewa Grześkiewicz pod numerem telefonu: 609 612 190.

Grupa Agathos powstała w 2003 r. Wywodzi się z Pracowni Św. Łukasza w Krakowie, która działa pod kierownictwem o. Zygfryda Kota SJ. Dalsze doskonalenie i wiedzę w dziedzinie ikonopisania członkowie Grupy zawdzięczają Studium Chrześcijańskiego Wschodu w Warszawie oraz kontaktom z prawosławnymi ośrodkami i szkołami pisania ikon w Polsce, Grecji i Rumunii. Grupę stanowią katolicy zafascynowani pięknem i duchową głębią ikony, sięgający do korzeni tradycji bizantyjskiej, przekonani o jej wartości tak dla Kościoła wschodniego jak i zachodniego. Od 2009 r. współpracuje ze Scholą Węgajty.
Ikony wykonane przez członków Grupy Agathos znajdują się w domach prywatnych, a także w kościołach, m.in. w Kaplicy Adoracji Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy, Kaplicy Oblicza Pańskiego w kościele w Nowym Kawkowie, w klasztorze Zwiastowania oo. Benedyktynów w Biskupowie.
Prace członków grupy można było oglądać między innymi:
- w Sanktuarium Matki Bożej w Świętej Lipce (2015, 2016);
- na Festiwalu Sztuki Sakralnej im. Andrieja Tarkowskiego w Pontigny, Francja (2014);
- w Fabryce Sztuk w Tczewie - „Światłość pędzlem pisana” (2014);
- na Nocy Muzeów w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy (2012 - 2014);
- w Galerii Synagoga w Barczewie -„Pędzlem rozpisane” (2012);
- na Międzynarodowej wystawie „Ikona Dziś” w Warszawie ( 2008).


Schola Węgajty powstała w 1994 r. i działa w ramach Stowarzyszenia Węgajty koło Olsztyna. Zespół tworzą śpiewacy, aktorzy, muzycy, plastycy, teatrolodzy i muzykolodzy pochodzący z 6 krajów europejskich. Schola zajmuje się rekonstrukcją średniowiecznych dramatów liturgicznych, prezentacjami muzyczno-teatralnymi, badaniami nad tradycjami śpiewu liturgicznego i sakralnego, antropologią kultury oraz edukacją i animacją teatralną, muzyczną i plastyczną. Od 22 lat opracowuje i wykonuje najstarsze europejskie zabytki muzyczno-dramatyczne (rękopisy polskie, francuskie, włoskie, niemieckie). Ma w swoim dorobku i repertuarze 7 łacińskich średniowiecznych dramatów liturgicznych (stanowiących kanon tego gatunku), które były prezentowane w wielu krajach Europy. Poprzez połączenie twórczych sił i doświadczeń aktorów, śpiewaków, instrumentalistów, teatrologów, plastyków, liturgistów, zespół wypracował unikalny i rozpoznawalny idiom wykonawczy i stylistyczny, oparty na archaicznych i tradycyjnych technikach warsztatu muzyczno-teatralnego. Więcej informacji na stronach: www.agathos.art.pl., www.wegajty.pl

Święta Lipka - to sławne Sanktuarium Maryjne. Leży na północnym krańcu Polski, w odległości około 70 kilometrów na północny-wschód od Olsztyna i 6 kilometrów na wschód od Reszla. Początki sanktuarium sięgają XIV w. i znamy je tylko z opowiadań ludowych przekazywanych ustnie przez kilka wieków. Najwięcej informacji mamy w dokumentach spisanych i wydanych w XVII wieku. Autor jednego z pism mówi o początkach Świętej Lipki: "Jest w Prusach słynne miejsce, które wzięło nazwę od lipy. Bo od bardzo dawna stała na tym miejscu rozłożysta lipa, a na niej prawie z pierwszym posiewem chrześcijaństwa w Prusach - pojawiła się figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem, dzieło rąk Boskich". Święta Lipka weszła do historii od początku jako sławne miejsce pielgrzymkowe. Już w średniowieczu ustalił się zwyczaj organizowania pielgrzymek do Świętej Lipki, do której dla uzyskania odpustu i w nadziei uzdrowienia przybywali pielgrzymi nie tylko z Prus i Warmii, ale również z Mazowsza (za www.swlipka.org.pl).

Ewa Grześkiewicz - Grupa Agathos

 


 

Warsztaty w Tczewie

Schola Wegajty, Grupa Agathos i Fabryka Sztuk w Tczewie

zapraszają na

Warsztaty pisania ikon

Termin: 16 – 24 lutego 2019.
Miejsce: Fabryka Sztuk w Tczewie
Prowadzenie: Małgorzata Dżygadło-Niklaus i Ewa Grześkiewicz z Grupy AgathosWarsztaty skierowane są zarówno do osób zaawansowanych, jak i tych, które z ikoną nie miały jeszcze do czynienia. Stopień trudności dostosowujemy indywidualnie do każdego uczestnika, dlatego nawet, jeśli ktoś pędzel ostatni raz trzymał w ręku w szkole podstawowej, niech czuje się zaproszony do udziału w zajęciach.
Osoby piszące swoją pierwszą ikonę pochylą się nad wizerunkiem Oblicza Chrystusa. Osoby, które były już na prowadzonych przez nas warsztatach, jako drugą napiszą ikonę Anioła Pańskiego. Trzecie z kolei  przedstawienie to ikona Matki Bożej. Tych zaś z Państwa, którzy pod naszym okiem napisali już te ikony, prosimy o kontakt w celu ustalenia tematu o odpowiednim stopniu trudności. Osobom najbardziej zaawansowanym proponujemy ikonę św. Franciszka lub św. Anny.
Uczestnicy poznają geometrię wybranych ikon i na tej podstawie wykonają szkic. Następnie przeniosą go na zagruntowaną, szpongowaną, deskę lipową. Na niej napiszą (namalują) ikonę tradycyjną techniką tempery jajecznej. W czasie zajęć przewidziane są też prelekcje o ikonach. Na zakończenie warsztatów odbędzie się obrzęd poświęcenia ikon.
Grupa Agathos
Grupa powstała w 2003 r. Wywodzi się z pracowni Św. Łukasza w Krakowie, która działa pod kierownictwem o. Zygfryda Kota SJ. Dalsze doskonalenie i wiedzę w dziedzinie ikonopisania członkowie Grupy zawdzięczają Studium Chrześcijańskiego Wschodu w Warszawie oraz kontaktom z prawosławnymi ośrodkami i szkołami pisania ikon. Od 2009 r. współpracuje ze Scholą Węgajty. Grupę stanowią katolicy zafascynowani pięknem i duchowa głębią ikony, sięgający do korzeni tradycji bizantyjskiej, przekonani o jej wartości tak dla Kościoła wschodniego jak i zachodniego.
Ikony wykonane przez członków grupy znajdują się w domach prywatnych, a także w kościołach, m.in. Kaplicy Adoracji Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy, Kaplicy Oblicza Pańskiego w kościele w Nowym Kawkowie, w klasztorze Zwiastowania oo. Benedyktynów w Biskupowie.
Prace członków grupy można było oglądać na wielu wystawach, m.in.:
- Korzenie sztuki sakralnej  w Sanktuarium Matki Bożej w Świętej Lipce (2015, 2016, 2017)
- Festiwalu Sztuki Sakralnej im Andrieja Tarkowskiego we francuskim Pontigny (2014). Oprócz ikon grupa prowadziła we Francji warsztaty, a także przedstawiała wykład przybliżający współczesną ikonę polską;
- Fabryka Sztuk w Tczewie „Światłość pędzlem pisana” (2014);
- Nocy Muzeów w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy (2012-2014);
- Galeria Synagoga w Barczewie „Pędzlem rozpisane” (2012);
- Międzynarodowej wystawie „Ikona Dziś”, która towarzyszyła sesji naukowej pod tym samym tytułem (Warszawa, kościół oo. Dominikanów na Służewcu, 2008)
Więcej informacji na www.agathos.art.pl., www.wegajty.pl

Prowadzący:
Małgorzata Dżygadło - Niklaus (Schola Węgajty i Grupa Agathos)
Mieszka i pracuje w Nowym Kawkowie na Warmii od 30 lat. Jest współtwórcą i aktorką Teatru Wiejskiego Węgajty i wokalistką Scholi Węgajty; instruktorem teatralnym, scenografem spektakli Teatru i dramatów Scholi Wegajty. Od 14 lat zajmuje się praktycznie ikonografią bizantyjską. Pisania ikon uczyła się w Pracowni św. Łukasza w Krakowie u o. Zygfryda Kota; w Studium Ikonopisania w Bielsku Podlaskim, u siostry Kassiani w pracowni ikony klasztoru Evangelismos na greckiej wyspie Patmos oraz u matki Eleftherii w atelier ikony monasteru Varatec w Rumunii. Prowadzi Warmińską pracownię ikony w Nowym Kawkowie oraz warsztaty ikonopisania na Warmii wraz z innymi członkami Grupy Agathos. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom w pracowni prof. Józefa Szajny); międzywydziałowe studia podyplomowe z Arteterapii w Gdańsku; studiuje możliwości jakie daje łączenie sztuki ikonopisania i praktyki medytacji chrześcijańskiej.

Ewa Grześkiewicz (Grupa Agathos)
Mieszka i pracuje w Warszawie. Pisania ikon uczyła się w Pracowni św. Łukasza w Krakowie pod kierunkiem o. Zygfryda Kota. Umiejętności doskonaliła w Studium Chrześcijańskiego Wschodu działającym przy klasztorze oo. Dominikanów na warszawskim Służewiu, na warsztatach organizowanych przez Policealne Studium Ikonograficzne w Bielsku Podlaskim, na zajęciach z greckim ikonografem Theodorosem Papadopoulosem oraz podczas corocznych praktyk w prawosławnym monasterze Varatec w Rumunii.
Ikona jest dla niej miejscem spotkania człowieka z Bogiem, Ducha z materią oraz szansą dla spotkania chrześcijaństwa wschodniego i zachodniego.
Oprócz malarstwa zajmowała się terapią pedagogiczną. Ukończyła Akademię Pedagogiki Specjalnej. Doświadczenie w nauczaniu owocuje podczas prowadzonych przez nią warsztatów pisania ikon; w Warszawie odbywają się Centrum Artystycznym Sztukarnia.

Koszt uczestnictwa w warsztatach, w tym komplet materiałów – 800 zł/os.
Osobom przyjezdnym możemy poradzić jak zorganizować noclegi i wyżywienie na miejscu. Zgłoszenia prosimy przysyłać na adres Małgorzaty Dżygadło-Niklaus: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
w terminie do 15 stycznia 2019.
Liczy się kolejność zgłoszeń, bo grupa warsztatowa może liczyć od 12 do 16 osób.
Prosimy chętnych, szczególnie osoby, które nie były jeszcze u nas na warsztatach o informacje o posiadanych umiejętnościach rękodzielniczych, zainteresowaniach lub przygotowaniu plastycznym i motywach wyboru warsztatów ikonowych.

Warunkiem rezerwacji miejsca w grupie warsztatowej jest wpłacenie zaliczki w wysokości 300 zł w do 22.01.2019, na konto współorganizatora warsztatu Stowarzyszenia Węgajty:
34 1020 3541 0000 5902 0088 9394 z dopiskiem warsztaty ikony w Tczewie.
W przypadku rezygnacji z warsztatów w terminie późniejszym niż 20 stycznia, zaliczka nie jest zwracana, gdyż pokrywa część kosztów organizacyjnych i zakup materiałów.

Informacji w sprawie zapisów, programu i możliwości zakwaterowania udziela: Małgorzata Dżygadło-Niklaus: e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript., tel. 600005253.


Organizatorzy: Grupa Agathos: www.agathos.art.pl,  Schola Węgajty: www.wegajty.pl,  Ikony. Ewa Grześkiewicz (www.ikony.waw.pl), Fabryka Sztuk (www.fabrykasztuk.tczew.pl).

Warsztatom towarzyszyć będzie wystawa ikon Grupy Agathos oraz naszych uczniów z Tczewa i Warmii zatytułowana „Światłość pędzlem rozpisana 2019”
W ramach warsztatów odbędzie się w Fabryce Sztuk wykład otwarty o sztuce ikony.

 

 

 

Sylwester z ikoną

 Sylwester z ikoną
w Sanktuarium Matki Bożej Jedności Chrześcijan
 w Świętej Lipce
w dniach
26 grudnia 2018 – 1 stycznia 2019

 

Ikony u stóp Matki Bożej Świętolipskiej – Patronki Jedności Chrześcijan

Zapraszamy na Sylwestra z ikoną przy Sanktuarium w Świętej Lipce.

Spotykamy się już w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia – 26.12 o godz. 16.00. Warsztaty potrwają do Nowego Roku. Pracować będziemy nad ikoną Anioła, pod kierunkiem Ewy Grześkiewicz. Osoby zaawansowane, które uczyły się pod moim okiem, po uzgodnieniu, mogą pisać inną ikonę. Ponieważ Sylwester, to czas zabawy – w programie mamy  zabawy i ćwiczenia rozwijające myślenie twórcze oraz takie, które pozwolą nam lepiej się poznać. Nowy Rok przywitamy Mszą Świętą.

Oprócz zajęć warsztatowych planujemy także konferencje kustosza Sanktuarium i miłośnika ikon, o. Aleksandra Jacyniaka SJ.

Prowadzenie:
Ewa Grześkiewicz - Grupa Agathos

Zakres warsztatów
Zajęcia skierowane są do osób na różnych poziomach zaawansowania. Ikony pisane będą tradycyjną techniką tempery jajecznej, na lipowych, szpongowanych deskach.

Koszt uczestnictwa w warsztatach:

Wariant A - 600 zł/os.
Cena zawiera wszystkie potrzebne materiały, w tym deskę i pędzle. Nie zawiera kosztów pobytowych.
Wariant B – 480 zł/os.
Cena bez deski, pędzli i kosztów pobytowych. Zawiera możliwość korzystania z materiałów warsztatowych dostępnych w pracowni. Jest to wersja wyłącznie dla osób zaawansowanych, które uczyły się pod okiem moim  i chcą pracować nad własną ikoną.

Dla małżeństw, które będą uczestniczyć w warsztatach, przewidziany jest rabat w wysokości 200 zł od pary.
Koszty pobytowe :  

Osobom przyjezdnym proponujemy noclegi i wyżywienie w Domu Pielgrzyma w Świętej Lipce. Koszt noclegu z wyżywieniem: 70 zł/os.
Zgłoszenia prosimy przysyłać na adres Ewy Grześkiewicz: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. określając, który wariant jest wybierany.

Warunkiem rezerwacji miejsca jest wpłacenie w tym terminie do 22 listopada 200 zł zaliczki na konto:
Ikony Ewa Grześkiewicz
02195000012006002897840001
z dopiskiem „zaliczka na sylwestrowe warsztaty ikony w Św. Lipce”.


W razie rezygnacji po 1 grudnia zaliczka nie będzie zwracana (stanowi pokrycie części kosztów organizacyjnych).
Proszę chętnych, szczególnie osoby, które nie były jeszcze u mnie na warsztatach, o informacje o posiadanych umiejętnościach rękodzielniczych, zainteresowaniach lub przygotowaniu plastycznym i motywach wyboru warsztatów ikonowych. Informacji udziela Ewa Grześkiewicz pod numerem telefonu: 609 612 190 oraz pod adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.


Święta Lipka - to sławne sanktuarium maryjne. Leży na północnym krańcu Polski, w odległości około 70 kilometrów na północny wschód od Olsztyna i 6 kilometrów na wschód od Reszla. Początki sanktuarium maryjnego sięgają XIV w. i znamy je tylko z opowiadań ludowych przekazywanych ustnie przez kilka wieków. Najwięcej informacji mamy w dokumentach spisanych i wydanych w XVII wieku. Autor jednego z pism mówi o początkach Świętej Lipki: "Jest w Prusach słynne miejsce, które wzięło nazwę od lipy. Bo od bardzo dawna stała na tym miejscu rozłożysta lipa, a na niej prawie z pierwszym posiewem chrześcijaństwa w Prusach - pojawiła się figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem, dzieło rąk Boskich". Święta Lipka weszła do historii od początku jako sławne miejsce pielgrzymkowe. Już w średniowieczu ustalił się zwyczaj organizowania pielgrzymek do Świętej Lipki, do której dla uzyskania odpustu i w nadziei uzdrowienia przybywali pielgrzymi nie tylko z Prus i Warmii, ale również z Mazowsza. (za www.swlipka.org.pl).

Ewa Grześkiewicz - Grupa Agathos


Joomla templates by a4joomla